Kusursuza Erişmek |Bekaret, İstismar ve Sınırlar üzerine | I. Kısım Grace

BLUNT REALITY—WORTH THE TRANSLATION! TOO MANY NAKED TRUTHS TO ABSTRACT!

Standart Beden

 

Mükemmelleşebilir canlılar olarak doğduk ve asla mükemmel olamayacağız.” diyor Arendt. Bu cümlenin gerçekliği ve aksini kanıtlamaya fersah fersah uzak oluşumuz eskiden canımı sıkardı. İnsanların ve insanlığın değişebileceğini umduğum zamanlardı. Şiddet bizden biri olmamıştı, sokaklarda yürürken onun neye benzediğini bilsek dahi her köşebaşında görebileceğimiz kadar çok insanda ortaya çıkmamıştı. Tarih içinde bir çok düşünürün işaret ettiği vahşi yanımız,henüz  medeniyet kabuğunu çatlatıp dışarı çıkmamıştı ya da biz onu saklamakta şimdi olduğumuzdan çok daha yetenekliydik.

Birkaç ay önce İrlanda’nın Corl kentinde 27 yaşında bir adamın, 17 yaşındaki genç bir kıza tecavüz ettiği için yargılandığı davada; avukat, genç kızın iç çamaşırını kanıt olarak sundu ve  “Bu kanıt kızın sanığa ilgi duyduğu ve biriyle buluşup, onunla birlikte olmaya açık olduğu ihtimalini gösteriyor. Kızın nasıl giyindiğine bakın, üzerinde dantelli bir tanga vardı.” savunmasını yaptı.
 

Bu sadece bir örnek ve biliyorum ki ışıkları kendi topraklarımıza çevirdiğimde binlercesiyle karşılaşacağım. Öyle ki örnekler arasında kötüyü…

View original post 1,107 more words

This entry was posted in Uncategorized on by .

About Jonathan Caswell

Poet, author, servant of God the Heavenly father and the Lord Jesus Christ...working out his salvation with fear and trembling. - Not trusting in his own deeds, but depending totally upon the finished sacrificial work of Jesus Christ to be, by God's reckoning, a new creature, clothed in Christ's righteousness...which mortal humankind can never attain by their own weak efforts, apart from faith in Christ's work on our behalf. - College-educated, yet wise enough to see that what a man does will not be his ultimate identity nor affect how God sees him or her. - Called by God to do a very difficult thing...apart from God's grace, mercy and strength...to love the sinner (which we all--by nature--are) but hate the sin, which is only paid through Christ, God's Son, - My own God-given gift is that of being a Poet..showing that in all parts of life...God has a loving part in it...as hard as that is to always understand or perceive...given life's realities! Come join me on my journey of discovery?.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.